Paskutiniai metai mokykloje – tikras iššūkių maratonas, tad mokantis neišvengiamai reikia ieškoti pastiprinimo. Tai gali būti knygos, interneto svetainės ir... vis dar sparčiai Lietuvoje populiarėjančios tinklalaidės. Jų galima klausytis sportuojant ar išėjus pasivaikščioti, ilsintis, važiuojant į mokyklą ir t. t. 
 
Įdomios ir naudingos tinklalaidės anglų kalba pačiomis įvairiausiomis temomis – visai geras būdas įdomiai ruoštis anglų kalbos egzaminui. Žinoma laiko iki egzamino liko labai mažai, bet geriau vėliau nei niekada... 
 
Tinklalaidžių nauda ruošiantis anglų k. egzaminui – akivaizdi 
 
Šiemet anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą laikyti nusprendė 18 258 abiturientai: tai pats populiariausias egzaminas tarp valstybinių, aplenkęs net lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, kurį rinkosi beveik tūkstančiu mažiau abiturientų. Tyrimai rodo, kad atsitiktinis kontaktas su akademiniu žodynu klausantis tinklalaidžių padeda greičiau išmokti naujų žodžių, frazių, idiomų, plėsti žodyną, konstruoti sakinius, pritaikyti gramatikos žinias. Išmokę daugiau žodžių, galėsite sklandžiau reikšti mintis, įgysite daugiau pasitikėjimo savimi laikydami anglų kalbos egzaminą ir ateityje bendraudami šia kalba.
 
Likus mėnesiui iki anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalies daug nebeprisimokysite, bet šį tą nuveikti dar galima. Bet kokiu atveju, klausydami puikiai kalbą įvaldžiusių žmonių pasisakymų po truputį, mažais žingsneliais savo kalbos lygį keliate iki būdingo gimtakalbiams, o tai svarbu ne tik egzaminams, bet ir bendrai asmeniniame ir profesiniame gyvenime.
 
Toliau pateikiame 5 įdomių ir naudingų tinklalaidžių rekomendacijas. 
 
1. „Stuff You Should Know“ 
 
Tinkalaidėje „Stuff You Should Know“, kaip ir sako pats pavadinimas, kalbama apie įvairias įdomybes.
 
Jei dar tik pradedate savo pažintį su tinklalaidėmis, pirmiausia galite rinktis būtent šią. 
 
Laidų vedėjai Joshas Clarkas ir Chuckas Bryantas savarankiškai pasigilina į tam tikras temas, atlieka tyrimus ir klausytojus išsamiau supažindina su įvairiais reiškiniais. 
 
Tinklalaidė vienu metu yra ir akademiška, ir juokinga, ir stulbina temų įvairove. Jos vedėjai dažnai diskutuoja apie istorines įdomybes, nagrinėja neįtikėtinai paprastus, bet svarbius klausimus, skiria dėmesio ir gamtai (pavyzdžiui, epizodas apie kojotų gyvenimą), ir žmogui (viena populiariausių temų – apie „gig“ ekonomiką). 
 
Tinklalaidė „Stuff You Should Know“ gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau nepaisant to kiekvieną savaitę dienos šviesą išvysta 3 nauji epizodai, papildantys katalogą, kuriame – jau daugiau nei 1000 įrašų. 
 
Vidutinė epizodo trukmė – 30 min. 
Kur klausytis? Interneto svetainė, „Spotify“, „Apple Podcasts“ arba „iHeartRadio“. 
 
2. „TED Talks Daily“
 
„TED Talks“ – kasmetė technologijų, pramogų ir dizaino konferencija. Naujausios žinomų žmonių diskusijos pateikiamos garsiniu formatu. TED pokalbiai yra trumpi, darantys įtaką, juose gausu daug naudingos ifnromacijos iš pasaulio lyderių ir savo srities ekspertų lūpų. „TED Talks Daily“ skelbiami geriausi tiek nauji, tiek ir senesni, bet dėmesio verti garso įrašai. Epizodai trunka 5–30 min., todėl jų galite klausytis prieš pamokas arba per pertraukas. 
 
Vidutinė epizodo trukmė – 10 min. 
Kur klausytis? „Spotify“ arba „Apple Podcasts“. 
 
3. „Overheard at National Geographic“ 
 
Nacionalinės geografijos kanalą pamėgo daugelis mokslo ir gamtos mylėtojų. Ne mažiau gerai daugelis pažįstame ir žurnalą ar „Disney+“ laidas, tačiau „National Geographic“ turi ir tinklalaidę, pavadintą „Overheard at National Geographic“. Neabejotinai tai viena geriausių tinklalaidžių vyresniųjų klasių moksleiviams, kurie žavisi juos supančiu pasauliu. 
 
Kiekvieną savaitę prie laidų vedėjų Peterio Gwino ir Amy Briggs prisijungia vis koks nors naujas kviestinis svečias, pavyzdžiui, mokslininkas, fotografas arba tyrinėtojas. Tinklaladžių turinys – labai įvairus, nes ir pati televizija bei žurnalas pasižymi ne ką kuklesne temų gausa. Kai kuriuose epizoduose dažniau aptariamos istorinės temos, kaip, pavyzdžiui, Turino karalių sąrašas, kituose kalbama apie mokslą, muziką ar gyvenimą Marse. 
 
Vidutinė epizodo trukmė – ~25–30 min. 
Kur klausytis? Interneto svetainė, „Spotify“ arba „Apple Podcasts“. 
 
4. „Entrepreneurial Thought Leaders“ 
 
„Entrepreneurial Thought Leaders“ („Verslių minčių lyderiai“) – tai savaitinis seminarų ciklas apie verslumą. Ši tinklalaidė naudinga abiturientams ir aukštųjų mokyklų studentams, norintiems įgyti verslumo žinių ir pradėti savarankišką karjerą.
 
Tinklalaidėje verslo ir mokslo pasaulio lyderiai dalijasi asmeninėmis istorijomis apie sėkmę. Kiekvieną savaitę patyrę verslininkai ir novatoriai susirenka Stanfordo universitete, Kalifornijoje (JAV). Jie mielai atskleidžia, kaip steigė ir plėtojo verslą ir kokie niuansai padėjo jiems pasiekti išsvajotąją sėkmę. 
 
Vidutinė epizodo trukmė – ~35 min. 
Kur klausytis? Interneto svetainė, „Spotify“ arba „Apple Podcasts“. 
 
5. „Hello PhD“
 
Idėja kurti tinklalaidę kilo dviem studentams, kai jie susitiko per pokalbį stodami į doktorantūrą. Vėliau jie kartu baigė studijas. „Hello PhD“ skirtas moksleiviams, studentams, doktorantams, dėstytojams ir kitiems švietimo pasaulio atstovams. Tinklalaidės kūrėjai dalijasi, ko jie išmoko studijuodami, ir nori padėti tiems, kurie dar tik renkasi, kuo būti. 
 
Tinklalaidėje aptariamos temos – nuo laiko planavimo, rūpinimosi savimi, gerovės kūrimo, bendrųjų studentų reikalų, įdomiosios istorijos (pavyzdžiui, apie siaubo laboratorijas) iki kiek labiau specifinių – studijų finansavimo, laboratorijų kultūros, tyrimų, studijų rezultatų viešinimo ir t. t.  Ši tinklalaidė – labai naudinga ketinantiems studijuoti gamtos mokslus ir jau dabar truputį norintiems pradėti gilintis į studentiškas aktualijas. 
 
Vidutinė epizodo trukmė – ~ 40 min. 
Kur klausytis? „Spotify“ arba „Apple Podcasts“. 
 
 
Straipsnį parengė Rūta Anusevičienė